20% zľava na kávu vo filtri. Predĺžené do 17. júna.

Káva na cestách 5x inak

Príprava kávy na cestách je večnou témou každého cestovateľa. Preto sme sa rozhodli spísať naše skúsenosti a zhrnúť vlastný pohľad na rôzne spôsoby prípravy. A kávový svet, div sa! Nič nie je čierno-biele.

Káva na cestách 5x jinak

1) Káva vo filtri

Náš minimalistický favorit pôvodom z Japonska je jasnou voľbou pre tých z vás, ktorí chcú ušetriť tak na hmotnosti, mieste, ako aj na čase. Na jeho prípravu potrebujete len hrnček a kanvicu na vodu. Vybavenie, ktoré často máte k dispozícii na mieste, a tak vám stačí zbaliť pár vrecúšok do batoha a môžete vyraziť. Či už sa chystáte na túru, s príručnou batožinou do lietadla, na chatu, alebo na výlet s partiou.

Za 3 minúty pripravíte aj niekoľko káv naraz, z balenia s rôznymi druhmi kávy si každý môže vybrať kávu podľa svojej chuti. Keď je reč o chuti, ani v tej káva vo filtri rozhodne nezaostáva. Aj keď je káva namletá vopred, vďaka baleniu vo vreckách naplnených dusíkom neoxiduje a vydrží čerstvá dokonca niekoľko mesiacov. Viac odpadu považujeme za nevýhodu. Ak vyrážate mimo civilizácie, vezmite si so sebou vrecko so zipsom, v ktorom môžete mať odpadky až dovtedy, kým nenarazíte na odpadkový kôš.

Na prípravu potrebujete: balenie kávy vo filtri, hrnček, kanvicu na vodu.

2) Aeropress Go

Asi najobľúbenejší parťák na cestovanie, ktorý si svojím kompaktným balením veľkosti hrnčeka a hravou prípravou získal srdcia najmä batôžkarov, ktorí neuznávajú kompromisy a čerstvo namleté zrnká sú jediným riešením. V porovnaní s kávou vo filtri budete navyše potrebovať mlynček na kávu a filtre. Napriek tomu je však tento set veľmi ľahký a skladný. Ak si chcete kávu Aeropress Go vychutnať naozaj naplno, myšlienku na to, že si kávu nameliete vopred, rovno pusťte z hlavy. Keď nezabránite kontaktu kávy so vzduchom, po pár minútach stratí arómu a svoju charakteristickú chuť. Naraz v ňom pripravíte 200 ml kávy, preto Aeropress Go odporúčame skôr pre single cestovateľov.

Na prípravu potrebujete: Aeropress Go, balenie kávy, kanvicu na vodu, mlynček na kávu, filtre.

3) Moka kanvička

Elegantné riešenie, ktoré spája „kávovar“ s kanvicou na vodu. V mokka kanvičke si kávu hravo pripravíte na indukčnej doske, plynovom variči aj na ohni. Vytvára skvelú atmosféru a káva z nej je úplne úžasná. Teda, ak vám to s ňou ide. Je totiž veľmi citlivá na hrubosť mletia. Ak to však vychytáte, stanete sa baristom na cestách pre celú partiu. Vzhľadom na tvar kanvičky sú aj menšie veľkosti pomerne neskladné, nevýhodu vidíme aj v jej vyššej hmotnosti. Na druhej strane ušetríte miesto aj niekoľko gramov v batohu tým, že nebudete potrebovať ďalšiu kanvicu na vodu. Pri výbere veľkosti sa rozhodujte skôr podľa objemu. Počet šálok, ktorý výrobca používa na rozlíšenie jednotlivých variantov, totiž nie celkom zodpovedá našim zvykom. Na mokka kanvičku nedáme dopustiť pri cestách obytným vozidlom alebo na túrach s partiou kamarátov.

Na prípravu potrebujete: mokka kanvičku, balenie kávy, hrnček, mlynček na kávu.

4) French press

Dlho veľmi populárny spôsob domácej prípravy kávy, kým sa na výslnie dostali automatické a kapsulové kávovary. Môžete si ho zaobstarať v rôznych veľkostiach a variantoch vyhotovenia, my sme si na cestách najviac obľúbili french press Timemore U, ktorého sklenená nádoba je bezpečne uložená v plastovom puzdre. Udrží kávu dlhšie horúcu a vyhnete sa prípadnej katastrofe, že sa vám po ceste rozbije. Samozrejme, existujú aj čisto kovové varianty, pri tých nám však prekáža, že často prenášajú do kávy oceľovú pachuť. K french pressu si budete musieť zabaliť mlynček a zaobstarať si horúcu vodu. Za 3 minúty v ňom pripravíte kávu alebo sypaný čaj pre 3 – 5 ľudí naraz. Jednoduchá príprava, univerzálnosť a ľahká údržba z neho robia skvelého pomocníka na dovolenke s rodinou a priateľmi.

Na prípravu potrebujete: french press, balenie kávy, hrnček, kanvicu na vodu, mlynček na kávu.

5) Dripper

Dripper si môžete zaobstarať v celom rade vyhotovení, od keramických po plastové aj skladacie. Nám sa na cestách najviac osvedčila súprava Hario V60 Drip Decanter – spojenie plastového drippera so sklenenou karafou. Hmotnosť aj rozmery celej súpravy sú podobné ako pri french presse, pripravíte si v nej aj podobné množstvo kávy (500 ml). Je tak skvelou alternatívou na prípravu kávy pre viacero ľudí naraz – napríklad na chate. Nevýhodou môže byť sklenené vyhotovenie, ktoré je náchylnejšie na rozbitie, takže musíte byť opatrnejší. Aby ste mali výbavu kompletnú, budete si musieť pribaliť mlynček, filtre, v ideálnom prípade aj kanvičku s husím krkom, ktorá zaistí správne dávkovanie vody a čas extrakcie, a váhu. Hoci je samotná príprava jednoduchá, predsa len si vyžaduje trochu viac umu a znalostí o káve (správna hrubosť mletia, postup nalievania vody a pod.). Preto odporúčame dripper skôr skúsenejším milovníkom kávy, ktorí tejto príprave holdujú aj doma.

Na prípravu potrebujete: dripper, balenie kávy, hrnček, kanvicu na vodu, mlynček na kávu, filtre.

Zhrnutie

Ani pri príprave kávy na cestách nie je tá najlepšia alebo najhoršia možnosť. Všetko závisí od našich potrieb a očakávaní v daných prípadoch. Tam, kde si jeden vystačí s vrecúškom Drip Itu vo vrecku, druhý si so sebou vezie celý V60 set. Rôznorodosť prípravy kávy na cestách nás skrátka baví a sami ju radi obmieňame podľa toho, kam vyrážame, akým spôsobom cestujeme, koľko máme miesta v batohu, aké vybavenie je na mieste k dispozícii a pod.